Elektrikli/Hibrit Araçlar

Elektrikli / Hibrit araçlar ile doğa dostu deneyim
Elektrikli araçlar, elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşmesiyle hareket eden otomobillerdir. Tek tip motordan güç alarak çalışan elektrikli araçlarda benzinle çalışan sistem bulunmamaktadır. Motor, gücünü bataryasında depolanan elektrik üzerinden alır. Bataryada bulunan enerji tükendiğinde yeniden doldurularak herhangi bir yakıta ihtiyaç duyulmaz.
Elektrikli araç nedir? Nasıl çalışır?
Hibrit araçlar, içinde hem benzin/dizel yakıtlı hem de elektrikli motor bulunan otomobillerdir. Araç, gücünü bataryası dolu ise düşük hızlarda elektrikli motoru üzerinden, hız arttırıldığında ise benzin/dizel motor üzerinden alır. Otomobil ihtiyacı olan elektrik enerjisini kendisi üretir ve dışarıdan şarj edilmeye gerek duymaz.
Hibrit araç nedir? Nasıl çalışır?
En temel fark çalışma prensipleridir. Elektrikli araçlar sadece elektrik motorundan güç alırken, hibrit araçlar elektrikli ve benzin/dizel olmak üzere iki tip motordan güç alır. Elektrikli motor, benzin/dizel motora destek olma prensibi ile çalışır.
Elektrikli araçlarda yakıt tüketimi söz konusu değil iken, hibrit araçlarda yakıt tüketimi mevcuttur. Ancak, dizel motorlu araçlara göre şehir içinde daha düşük, şehir dışında ise rekabetçi yakıt tüketimine sahiptir.
Elektrikli araçlarda batarya kendi kendisine dolmadığı için prize takılıp şarj edilmelidir. Ev tipi priz ile şarj süresi ortalama 8 saattir. Hibrit otomobiller fren ile birlikte araç yavaşladığında ya da seyir halinde iken elektrik enerjisi üretir ve ekstra şarj edilme ihtiyacı duymaz.
Elektrikli araçlar fosil yakıt tüketimi yapmadığından doğaya zararlı gaz salınımı yapmamaktadır. Hibrit araçlarda ise benzin/dizel motor nedeniyle gaz salınımı gerçekleşse dahi diğer araçlara göre daha az karbondioksit emisyonu salımı meydana gelir ve yakıt tasarrufu sağlanır.
Elektrikli araçlar ile Hibrit araçlar arasındaki temel farklar nelerdir?
Çevre Dostu: Fosil yakıtla çalışan araçlar iklim değişikliğini hızlandıran başlıca aktörlerden biridir. Bu araçlar sera gazı emisyonuna ciddi derecede katkıda bulunurken elektrikli araçlar sıfıra yakın karbon emisyonu ile hibrit araçlar ise geleneksel araçlara göre daha az salınım gerçekleştirerek sürdürülebilir bir dünyanın gerekliliklerinden haline gelmiştir.
Filonuza elektrikli / hibrit araçlar ekleyerek hava kirliliği ve sera gazı emisyonun azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.
Daha Hesaplı: Yenilenemeyen enerji kaynaklarından olan petrolün fiyatlarının gün geçtikçe artması ve dövizdeki dalgalanmalar benzin maliyetlerini oldukça arttırmıştır. Bu nedenle elektrikli / hibrit araçlar kullanıcılar için tasarruflu bir seçenek haline gelmiştir.
Hibrit araçlar geleneksel araçlar ile kıyaslandığında, 60 Bin km’de dizel araçlara göre %9, benzinli araçlara göre %36 daha az yakıt maliyeti oluşturmaktadır.
Neden Elektrikli/Hibrit Araç Kiralamalıyım?
Yakıt Tüketimi (lt)*
4.1 lt/100km
60.000 km’de tüketim (lt)
2.460
Akaryakıt litre fiyatı (TL)**
7.20
60.000 km’de maliyet (TL)
17.712
Yakıt Tüketimi (lt)*
5.5 lt/100km
60.000 km’de tüketim (lt)
3.300
Akaryakıt litre fiyatı (TL)**
7.71
60.000 km’de maliyet (TL)
25.443
Yakıt Tüketimi (lt)*
3.5 lt/100km
60.000 km’de tüketim (lt)
2.100
Akaryakıt litre fiyatı (TL)**
7.71
60.000 km’de maliyet (TL)
16.191
%36 Benzinli araca göre avantaj
%9 Dizel araca göre avantaj
Yakıt Tüketimi (lt)*
60.000 km’de tüketim (lt)
Yakıt tüketimi yoktur. Şarj etme maliyeti tablomuzu inceleyebilirsiniz.
Akaryakıt litre fiyatı (TL)**
60.000 km’de maliyet (TL)
Tüketimde Hangi Motor Daha Avantajlı?
Şarj Etme Maliyeti
Evde Şarj
İşyerinde Şarj
Elektrik Maliyeti (TL/kWh)
64
64
%100 dolumda şarj maliyeti (TL)
0.40
0.60
1 lt benzin=10kWh enerji 100km'de 18 kWh enerji tüketimine göre maliyet(TL)
25.4
38.3
Batarya boyutu (kWh)
7.1
10.7
*Batarya boyutları araçlara göre değişkenlik göstermektedir.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Menzilleri düşüktür
Şarj süreleri oldukça uzundur
Hızları düşüktür
Tehlikelidirler